Zamość na tle całego województwa lubelskiego jest jednym z większych ośrodków turystycznych, edukacyjnych oraz kulturalnych.

Jest to miasto Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zamość nie bez powodu nazywany jest Perłą Renesansu. Założone przez Jana Zamoyskiego, a zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Morando stało się „miastem idealnym”.

Do dnia dzisiejszego Zamość jest miastem, do którego chętne przyjeżdżają turyści. Jest to miejsce, które cieszy się dużą popularnością i uznaniem. Zamość z pewnością zachwyca. Stare Miasto cechuje się dobrym utrzymaniem oraz licznymi zdobieniami.

Turyści, przyjeżdżając do Zamościa mogą cieszyć się licznymi atrakcjami, zwiedzić niezwykłe miejsca, które zapadną w ich pamięci. Każda osoba, przyjeżdżająca pierwszy raz do tego wyjątkowego miasta powinna skorzystać z 5 atrakcji turystycznych:

ZOO im. Stefana Milera

Każdy miłośnik zwierząt zachwyci się tym miejscem. ZOO im. Stefana Milera w Zamościu oferuje swoim klientom wiele atrakcji. Jednak największą z nich są mieszkańcy zoo: daniel płowy, żyrafy, ropucha koloradzka czy lemury. Klienci zoo mogą z bliska zaobserwować życie tych egzotycznych zwierząt. Przyjeżdżając do zoo w  Zamościu można przeżyć niesamowitą przygodę. Komu nie marzy się pomachanie do lwa czy niedźwiedzia? To wszystko jest tutaj możliwe. Zoo oferuje również inne równie interesujące atrakcje. Klienci zarówno ci starsi jak i młodsi mogą skorzystać z przejażdżek konnych, parku liniowego czy edukacji. Jest to miejsce niezwykłe nie tylko z powodu infrastruktury ale również szerokiej bazy atrakcji. Zoo w Zamościu może pochwalić się szczególnym zainteresowaniem. Rocznie odwiedza go aż 20 tysięcy osób! Zajął on pierwsze miejsce  w konkursie Polska Pięknieje, ponadto  może pochwalić się również główną nagrodą w internetowym głosowaniu wśród 7 Cudów Funduszy Europejskich.

Muzeum Zamojskie

Jest to najstarsze muzeum na terenie miasta Zamość. Powstało ono w 1925 r. Zajmuje ono kamienice ormiańskie. Główną misją Muzeum Zamojskiego jest gromadzenie ochrona oraz popularyzacja dziedzictwa miasta oraz jego regionu. Muzeum Zamojskie gromadzi, opracowuje, przechowuje jak i również udostępnia do celów badawczych i wystawienniczych zabytków, które wiążą się z historią, sztuką, etnografią regionu oraz archeologią. Muzeum organizuje również wystawy, prowadzi badania naukowe oraz edukacyjne. Bardzo ciekawą atrakcją oprócz wystawy zbiorów są programy edukacyjne. Tematy zajęć odpowiadają nauczaniu języka polskiego, historii i sztuki. Prowadzone są one w salach wystawowych jak i również w zabytkowych budynkach na terenach miasta Zamość. Jest to miejsce, w którym możemy obejrzeć ciekawe eksponaty z dawnego terenu województwa zamojskiego, stroje ludowe, garncarstwo ludowe oraz plastykę ludową.  Ponadto Muzeum Zamojskie może pochwalić się zbiorem bibliograficznym, które gromadzone jest od samego początku powstania. Wśród zbiorów bibliotecznych jest 13600 jednostek inwentarzowych.

Jazz Club Kosz

Zamość to miasto kultury. Fani muzyki jazzowej z pewnością odnajdą się w Jazz Club Kosz. To miejsce gdzie odbywają się nie tylko koncerty i festiwale ale również kameralne przyjęcia, takie jak chrzciny, wesela czy spotkania integracyjne. Ponadto club organizuje mniejsze imprezy. Są one powtarzane cyklicznie. Jest to idealna perspektywa na wieczór. Dla starszych klientów organizowane są dancingi, młodszych z pewnością zainteresuje clubowe granie. Jedną z cyklicznych atrakcji są również wernisaże prac artystycznych z różnych dziedzin sztuki.

Pobyt w Jazz Club Kosz pozwala nacieszyć oczy dorobkiem kulturowym jak i również umila wieczór. Jest to miejsce, w którym odnajdą się ludzie w każdym wieku. Dla turystów, zwiedzających urokliwe zabytki może się okazać idealnym sposobem na zakończenie dnia.

Stare Miasto

Stare Miasto w Zamościu mieści aż 3 rynki. Każdy, przejeżdżający przez miasto Zamość powinien zatrzymać się na chwilę, by doświadczyć uroków tego miasta. Niezwykły widok z wieży ratusza pozwala podziwiać panorama miasta, aptekę rektorską jak i również kamienicę ormiańskie. Istnieje wiele urokliwych miejsc na Starym Mieście. Jednym z nich jest „Dom Rabina”, który można zobaczyć na Rynku Solnym. Niezwykłą budowlą jest również Akademia Zamoyska. Turyści mogą również doświadczyć niezwykłego uroku miasta przechodząc podziemną trasą turystyczną. Stare Miasto jest miejscem, które zachwyci każdego. Zachowało ono pierwotny plan architektoniczny. Stare Miasto w Zamościu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictw Kulturowego UNESCO. Ponadto zostało ono uznane za Pomnik Historii. Warto zatrzymać się w Zamościu, aby obejrzeć jego uroki.

Park Zamojski

Zamojski Park jest zaliczany do najpiękniejszych parków. Został on zaprojektowany przez Waleriana Kronenberga w latach 1922 – 1927. W Parku zamojskim znajduje się ponad 50 gatunków rzadkich roślin. Są to m.in.: korkowiec amurski, limba, sosna oraz klony tatarskie. W okresie letnim w można zobaczyć w stawie zamieszkujące go kaczki oraz łabędzie. Nieopodal parku można zobaczyć  Starą Bramę Lubelską z 1588 roku. Wyróżnia się ona płaskorzeźbami po północnej stronie. Przedstawiają one personifikację patronki bramy, „Polonii” oraz kartusz z herbem Zamoyskich. Charakteryzują ją również łacińskie napisy  , skierowane do „Matki Polski”. Park Zamojski jest miejscem, gdzie można odpocząć z całą rodziną, podziwiając zarazem uroki miasta.